Śluby zero waste – moda czy trwała zmiana?

January 15, 2021

Nie da się ukryć, że ekologia i los naszej planety to temat, który jest bliski coraz większej ilości osób. Edukacja, a co za tym idzie coraz większa świadomość destrukcyjnego wpływu jaki mamy na środowisko sprawiły, że chętniej próbujemy stosować ekologiczne rozwiązania w różnych sferach naszego życia. Śluby zero waste to jeden z nowych kierunków, w które zmierza branża ślubna.

Idea zero waste czyli takiej filozofii, w której staramy się ograniczać generowanie niepotrzebnych odpadów wkroczyła na ślubne salony. Osobiście mega mnie smuciło, że pracuję w branży, która generuje TONY odpadów. Z bólem serca patrzę na plastikowe confetti walające się pod kościołem, kilogramy gąbki florystycznej używane do dekoracji. Nie wspominając już o ogromnych ilościach jedzenia, które po weselach trafiają na śmietnik!

Sama praktycznie od początku swojej działalności próbuję robić wszystko aby moja florystyka była jak najbardziej zero waste. Promuję to podejście w sieci i niestety nie zawsze spotykam się ze zrozumieniem. Ostatnio spotkałam się nawet z twierdzeniem opornego florysty, który stwierdził, że wkurza go to cała moda na zero waste, ta powierzchowna troska o środowisko.

Wierzę, że jeśli tu trafiliście to śluby zero waste są Wam bliskie! Nawet małe kroki w kierunku ekologii przybliżają nas do ratunku dla naszej planety. Zobaczcie więc jak możecie zaplanować swój własny ślub zero waste:

Kwiaty

W branży kwiatowej istnieje już bardzo dużo wypracowanych sposobów na florystykę przyjazną środowisku. Wcale nie oznacza to, że koniecznie musicie zrezygnować z kwiatów ciętych! Dobrymi pomysłami jest:

 • Korzystanie z usług florystek, które kupują kwiaty od lokalnych ogrodników, którzy uprawiają kwiaty w sposób ekologiczny
 • Wykorzystywanie do dekoracji roślin doniczkowych, ziół, bylin, które później będziecie mogli zasadzić w swoim ogrodzie
 • Sięganie po suszone kwiaty i rośliny
 • Wielo-wykorzystywanie kwiatów na weselu np. kwiaty po ceremonii można przenieść na miejsce wesela np. bramka z ceremonii cywilnej może służyć jako tło do fotobudki
 • Szukanie florystów którzy układają kwiaty bez użycia szkodliwej gąbki florystycznej

O innych krokach, które podejmuję w swojej pracy przeczytasz w tym poście: Florystyka zero waste”. Te kompozycje na zdjęciach poniżej wykonałam właśnie z kwiatów od lokalnych ogrodników bez użycia gąbki.

Posiłki

Chyba najtrudniejszy element Waszych przygotowań do ślubu zero waste, biorąc pod uwagę tradycyjne polskie podejście, w którym stoły muszą uginać się od jedzenia. Całość rozważań można by podsumować po prostu stwierdzeniem “nie marnuj”- twoi goście nie muszą obżerać się do upadłego.

 • Serwowanie posiłków na talerzu – goście otrzymują tyle jedzenia ile są w stanie zjeść, unikamy marnowania jedzenia na półmiskach
 • Unikanie plastikowych butelek i plastikowych słomek do napoi
 • Unikanie jednorazowych sztućców, plastikowych kubeczków na desery na słodkim stole – jeśli już musicie to sięgajcie po drewniane eko sztućce
 • Plan B na to co zrobicie z jedzeniem jeśli zostanie po weselu – oddanie do jadłodzielni, rozdanie gościom

Stylizacje Pary Młodej

Tutaj znowu musimy zawalczyć ze stereotypem, że Panna Młoda musi mieć piękną, nową suknię. Zważając na to, że założysz ją tylko raz, warto sięgnąć po bardziej uniwersalne modele. W dobrym tonie jest przerobienie sukni, czy wykorzystanie sukni vintage. Ostatni ślub w rodzinie królewskiej może być tego przykładem: księżniczka Beatrycze poszła do ślubu w sukni swojej babci. Inne aspekty, na które zwróć uwagę:

 • Wybieranie sukni z naturalnych tkanin
 • Wyszukiwanie modeli, które będziesz mogła przerobić i zakładać na inne okazje
 • Unikanie elementów stylizacji, które założysz raz – kamizelki do garnitury, butów, biżuterii
 • Wypożyczenie sukni lub sprzedanie własnej, aby dać jej drugie życie

Na poniższych zdjęciach zobaczycie stylizację z moich warsztatów florystycznych. Jedwabna bluzka i spodnie to piękny zestaw, który wykorzystacie ponownie!

Dekoracje

Tutaj warto zastosować jedną z najważniejszych zasad zero waste czyli ograniczaj. Zrezygnuj z gadżetów, które chociaż ładnie wyglądają, mają krótki żywot. Nie daj się wciągnąć w potrzebę posiadania balonów, świeczek, wstążeczek, czy plastikowych kryształków. Piękne dekoracje nie muszą zabijać naszego środowiska. Warto pamiętać o takich działaniach jak:

 • Rezygnacja z jednorazowych dekoracji, balonów, plastikowego confetti
 • Unikanie ślubnych gadżetów, długopisów w serduszka, małych baniek mydlanych
 • Wybieranie eko prezentów dla gości – roślinek, czy miodu pakowanego w szklany słoiczek
 • Zastępowanie plastikowych wstążek jedwabnymi czy bawełnianymi

Podsumowując, śluby zero waste są jak najbardziej możliwe i jak najbardziej w cenie. Moim zdaniem ta tendencja będzie jedną z najbardziej znaczących w nadchodzących sezonach! Jeśli chcesz zobaczyć kilka z moich ślubów, które wpisują się w ten trend, sprawdź moje portfolio.

A jeśli pracujesz w branży florystycznej, zachęcam Cię także do dołączenia do naszej grupy na FB: „Naturalna Florystyka”Jest to miejsce, w którym wymieniamy się inspiracjami, dzielimy wiedzą i pracujemy w duchu zero waste!

Dziękuję, że tu jesteś i do zobaczenia!

SHARE THIS STORY