Constance Spry – rewolucjonistka w branży florystycznej

April 6, 2021

Chociaż florystyką zajmuję się już ponad 7 lat, z Constance Spry nie zetknęłam się na początku mojej florystycznej ścieżki. To dla mnie niezwykle intrygujące, że o tak znanej postaci w historii florystyki nie usłyszałam ani w szkole florystycznej, ani na wielu kursach florystycznych. O Constance tak naprawdę zrobiło się “głośno” dopiero parę lat temu. Dzisiaj jej postać przywoływana jest przez znane szkoły florystyczne na świecie. W Polsce, jak zwykle, mówi o niej naprawdę niewielu.

Kim była Constance Spry?

Historia i życie Constance Spry nadają się na naprawdę niezły serial na Netflixie. Constance wychowała się w Irlandii i cedznana jest jako jedna z najwybitniejszych florystek w Wielkiej Brytanii w latach 1920-1950. Dzisiaj przede wszystkim przywołuje się ją w kontekście dekoracji kwiatowych, jakie zrealizowała na ślub i koronację Królowej Elżbiety. Jednak to zlecenie było już tylko ukoronowaniem jej wieloletniej i błyskotliwej kariery florystycznej.

Skąd Constance Spry wzięła się we florystyce?

Co niesamowite, Constance zaczynała tak jak wiele z nas. Uwielbiała kwiaty, fascynował ją ogród i rośliny, a samodzielnie układane kompozycje szybko zebrały grono zwolenników wśród najbliższych przyjaciół. Connie dekorowała kwiatami ich domy, przyjęcia, czy wesela. W międzyczasie zdobyła wykształcenie pielęgniarskie i pracowała jako edukatorka jeżdżąc po całej Irlandii i ucząc zasad pierwszej pomocy, prawidłowego żywienia i higieny robotników i ludność żyjącą w biedzie na przedmieściach wielkich przemysłowych miast. W 1916 roku przeprowadziła się do Londynu, gdzie rozkwitła jej florystyczna kariera.

Dlaczego Constance Spry jest wyjątkowa?

Constance Spry zmieniła postrzeganie florystyki jako sztuki o ściśle określonych ramach i zasadach. Łamała wszelkie schematy, łączyła kwiaty, których wcześniej nie wolno było łączyć, bawiła się kolorami, kształtem i teksturą tak jak nie ośmielał się nikt wcześniej. To Spry wprowadziła do florystyki użycie ogrodowego czy polnego materiału florystycznego. To Spry po raz pierwszy wykorzystała w kompozycjach liście kapusty, czy kiście owoców. Łączyła kwiaty żywe i suszone, malowane i bielone. Jej zasadą był brak zasad.

Gdzie dowiem się więcej o Connie?

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Constance Spry zapraszam Cię do obejrzenia nagrania webinaru na jej temat. Webinar trwa 1h 45 minut i jest po brzegi wypełniony masą wiedzy na temat tej znakomitej florystyki. Pierwsza godzina to opowieść o historii, druga to zebrane lekcje florystyczne, które można zaczerpnąć z jej pracy.

Z webinaru dowiesz się:

  • skąd Constance czerpała inspiracje
  • jakich kwiatów i roślin używała
  • jakie techniki florystyczne stosowała
  • jak to się stało, że Constance została dekoratorką ślubu i koronacji Królowej Elżbiety
  • jakie 13 lekcji dla florystek i dekoratorek można wyciągnąć z jej pracy

Dostęp do webinaru możesz wykupić za jedyne 39 złotych za pośrednictwem linka poniżej 🙂

Co o webinarze mówią jego uczestniczki?

Zbieram jeszcze szczękę z podłogi. Biorąc pod uwagę że jak wpisałam przed webinarem Constance Spry w Google polskim wyskakuje przede wszystkim odmiana róży😮

Było cudownie❤️ strasznie sie ciesze że trafiłam na informacje o tym webinarze. Polecam serdecznie

Możesz kupić i przeczytać te wszystkie książki, kupić dostęp do zagranicznych płatnych informacji albo obejrzeć fantastyczną relację Soni na jej genialnym mini kursie 🙂 Świetny webinar, chapeau bas 🙂

To mój pierwszy webinar i zapewne nie ostatni.Ja też jestem przed 40 ską i dopiero zaczynam😁 Coś w tym jest 😉Dziękuję Soniu za tyle inspiracji i że mogła w nich uczestniczyć🤗Pozdrawiam 🥰

Świetny webinar. Jestem pod wrażeniem przedstawionej postaci oraz sposobu prezentacji👏Sonia jak zawsze the Best 👏 polecam webinary i kursy u Soni! 👍

A jeśli interesuje Cię naturalna, ogrodowa florystyka, to zapraszam Cię do poczytania innych artykułów na moim blogu i dołączenia do mojej grupy na Facebooku: “Naturalna Florystyka”.

SHARE THIS STORY