Jeśli obserwujesz mnie na instagramie, FB, lub uczestniczyłaś w którymś z moich webinarów to na pewno wiesz, że nie jestem zwolenniczką gąbki florystycznej. Być może zastanawiasz się czy w ogóle gąbka florystyczna jest szkodliwa, skoro praktycznie każda kwiaciarnia czy pracownia florystyczna z gąbki korzysta. Dzisiaj chciałabym wyposażyć Cię w wiedzę i argumenty, które pozwolą zrozumieć Ci dlaczego nie warto używać gąbki! Zilustrowałam je zdjęciami moich kompozycji ułożonych bez gąbki florystycznej 🙂
Ale od początku 🙂 Co to takiego gąbka florystyczna?
Gąbka florystyczna to produkt na bazie plastiku, najczęściej produkowany w postaci zielonych kostek, a opatentowany w 1954 roku przez V. L. Smithers. Kostki mają porowatą strukturę, która pochłania i zatrzymuje wodę przez kilka dni. Gąbki używane są do układania kompozycji ze świeżych kwiatów. Od pewnego czasu wskazuje się jednak na fakt, że gąbka jest przestarzałym wynalazkiem florystyki lat 50-tych XX wieku i powinniśmy jej unikać. Oto 6 powodów dlaczego gąbka florystyczna jest szkodliwa.
Gąbka florystyczna jest toksyczna
Kontakt z gąbką florystyczną może powodować podrażnienie oczu, skóry, a nawet dróg oddechowych. Wdychanie pyłu lub oparów jest szczególnie szkodliwe i może powodować szereg problemów z oddychaniem. Kontakt gąbki ze skórą może natomiast spowodować kontaktowe zapalenie skóry.
Gąbka zawiera substancje rakotwórcza
Gąbka florystyczna zawiera toksyczne pierwiastki, w tym formaldehyd i sadzę. Substancje te są rakotwórcze i stałe ekspozycja na nie może być niebezpieczna. W niektórych krajach stosowanie formaldehydu jest całkowicie zakazane, jest bowiem toksyczny dla wątroby, skóry oraz układów oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego. Wywołuje on również podrażnienia oczu, nosa i gardła, krwawienie z nosa, kaszel, wysypkę oraz astmę.
Gąbka florystyczna nie jest biodegradowalna
Mimo starań firmy Oasis która zaczęła niedawno produkcję „biodegradowalnej gąbki” która ulega rozkładowi w ciągu 567 dni większość gąbek stosowanych przez florystki nie jest biodegradowalna. Nie wiadomo dokładnie, ile czasu potrzeba, aby gąbka rozłożyła się w naturze, ale z pewnością więcej niż 100 lat. Gąbka jest więc toksycznym śmieciem, który dodatkowo w kontakcie z glebą i wodą może uwalniać szkodliwe substancje.
Gąbka rozpada się
Na koniec pozostawiłam jeszcze trzy argumenty, mniej skupiające się na ekologii i zero waste. Pierwszy z nich porusza aspekt techniczny, a mianowicie nasączona wodą gąbka, w której umieścimy sporo kwiatów rozpada się i łamie. Jest to szczególnie uciążliwe w momencie wykonywania instalacji czy dekorowania ślubów plenerowych np. w czasie wietrznej pogody. Niezabezpieczona siatką florystyczną gąbka staje się całkowicie bezużyteczna, bo traci stabilność.
Gąbka jest brzydka i trzeba ją zakrywać
Nie ukrywajmy: gąbka florystyczna produkowana jest w zielonym kolorze, który mocno przebija się przez ściany naczyń. Pamiętam, jak w szkole florystycznej, większość czasu na zajęciach poświęcaliśmy takiemu obłożeniu gąbki łodygami roślin, aby nie była ona w żadnym miejscu widoczna. Strasznie mnie to frustrowało i irytowało, a było jednym z najważniejszych elementów oceny 😊 Kiedy więc odkryłam inne techniki układania kompozycji bez gąbki, odetchnęłam z ulgą i od razu zaczęłam je stosować!
Gąbka sprawia, że kompozycje są sztywne
Ostatnim argumentem niech będzie dla Ciebie aspekt wizualny, który jako pierwszy wpłynął na to, że zrezygnowałam z użycia gąbki. Tak naprawdę, gąbka florystyczna sprawia, że kwiaty utrzymują się prosto i sztywno w miejscu, nie przesuwają się i zostają dokładnie tam, gdzie zostały umieszczone. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ kompozycje na gąbce można spokojnie transportować. Z drugiej strony, użycie gąbki odejmuje naszym aranżacjom lekkości, naturalności i ruchu. W naturze, kwiaty i gałęzie przesuwają się na wietrze, zmieniają swoje położenie, znajdują się w stałym ruchu. Używając gąbki nie jesteśmy w stanie tej naturalności i lekkości odtworzyć, a moim założeniem jest, aby florystyka, którą robię była jak najbardziej naturalna.
Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej jakie techniki i narzędzia możesz stosować zamiast gąbki florystycznej zapraszam Cię bardzo serdecznie na naszą Konferencję:
Jeśli interesuje Cię temat zrównoważonej florystyki i chciałabyś nauczyć się jak układać kompozycje bez użycia gąbki, zapraszam do lektury moich pozostałych artykułów na blogu. Jestem pewna, że po lekturze tego wpisu uwierzysz, że nie warto korzystać z gąbki, bo gąbka florystyczna jest szkodliwa!
Jeśli szukasz fajnej grupy w której możesz spotkać inne florystki i od nich się uczyć i inspirować zapraszam na moją grupę na FB: Naturalna Florystyka Ślubna.