Jako, że kwiaty są czymś tak nietrwałym uwiecznianie ich na fotografii jest koniecznością jeśli prowadzisz własną kwiaciarnię czy pracownię. W dzisiejszym wpisie chciałabym więc podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, które pozwolą Wam wykonywać lepsze zdjęcia Waszych kompozycji i bukietów.
Kiedy zaczynałam prowadzić swoją pracownię nie wiedziałam nic o fotografii, dlatego albo robiłam kiepskie zdjęcia, albo zdawałam się na fotografów. Niestety często okazywało się, że fotografie dekoracji ślubnych, wcale nie zawierały moich kwiatów. Na zdjęcia ponakładane były “modne” filtry, które sprawiały, że kolory moich kwiatów nie prezentowały się naturalnie. Do tego często, fotograf robił ujęcia od tyłu lub ze strony, która wcale nie była frontalna.
Rób zdjęcia w świetle dziennym
To jest najważniejsza rada jaką mogę Ci dać. Jeśli Twoja pracownia jest ciemna, albo robisz zdjęcia w nocy, nic dobrego z tego nie wyjdzie. Zdjęcia będą rozmazane, nieostre. Jeśli w pomieszczeniu, w którym układam jest ciemno, wynoszę kwiaty na zewnątrz i ustawiam stolik lub krzesło na tle ściany. Często borykam się z problemem ciemnych sal weselnych dlatego wszystkie kompozycje fotografuję w swojej pracowni.
Zaplanuj czas na zdjęcia
Pośpiech jest złym doradcą. Zazwyczaj planuję sobie 5 do 10 minut na wykonanie zdjęć bukietów zanim pojadą do klienta. Tak samo, gdy jadę dekorować salę, staram się wygospodarować czas na to, by uwiecznić efekt mojej pracy.
Wykorzystuj światło boczne
Światło boczne, np. światło wpadające przez okno jest miękkie i delikatne, dlatego Twoje kompozycje będą się lepiej prezentować jeśli ustawisz je np. na stoliczku koło okna. Ustaw naczynie tak, aby światło podało na nią z boku. Dzięki temu uda Ci się uzyskać większą głębię, za którą odpowiada gra cieni. Światło, które wpada na wprost sprawia, że kompozycja wygląda na bardziej płaską.
Usuwaj rozpraszacze
Kolejna z tych złotych rad, które powinieneś zawsze mieć przed oczami. Czysty kadr jest podstawą pięknego zdjęcia. Nie wiem jak kiedyś mogłam wykonywać zdjęcia swoich kompozycji gdy w tle stał kubek z niedopitą kawą i leżały tony obciętych gałęzi. Kadr powinien być jak najbardziej “pusty”, minimalistyczny, bo to daje możliwość docenienia w pełni piękna kwiatów.
Wybierz ładne tło
Z tego powodu, który opisałam powyżej, kompozycje zazwyczaj ustawiam na ładnym drewnianym stoliku na tle ściany. Jeśli dekoruję ślub i moje kwiaty stoją na stole pomiędzy butelkami z napojami, a półmiskiem, odpuszczam sobie takie zdjęcia. Wolę zabrać kompozycje i zrobić jej zdjęcia na tle ściany lub na parapecie, aniżeli burzyć wartość kwiatów schabowymi. Wybieram tła, które są jednolite, raczej jasne, niż ciemne.
Zwracaj uwagę na detal
Jeśli nie podoba mi się całościowy wygląd kompozycji, próbuję znaleźć taki jej fragment, który będzie dobrze wyglądał w obiektywie aparatu. Koncentruję się na detalach, fotografuję połowę kompozycji, dzięki czemu mam poczucie, że fotografia jest bardziej zrównoważona.
Mam nadzieję, że te parę wskazówek pozwoli Ci robić lepsze zdjęcia z których będziesz dumny! A fotografowanie kwiatów stanie się Twoją drugą pasją, tuż po samych kwiatach. 🙂
Jeśli szukasz innych materiałów edukacyjnych, poczytaj bloga, dołącz do mnie na Instagramie i Youtubie. Zachęcam Cię także do dołączenia do naszej grupy na FB: „Naturalna Florystyka”. Jest to miejsce, w którym wymieniamy się inspiracjami, dzielimy wiedzą, ale także szukamy pomocy i wsparcia gdy tego potrzebujemy.
Dziękuję, że tu jesteś i do zobaczenia!